Množiny 2. – operace

V této kapitole si vysvětlíme základní matematické operace s množinami, jako je průnik, sjednocení, rozdíl či doplněk.

Průnik množin

Prvky, které jsou obsaženy jak v množině A, tak i v množině B, označujeme jako průnik množin. Pro označení průniku v matematice používáme symbol sjednoceni. Matematicky můžeme vyjádřit stav, kdy množina C je průnikem množin A a B, následovně:

CAB

a graficky pak takto:

CAB

 PRO CHYTRÉ HLAVY: Množiny AB jsou disjunktní, pokud nemají žádný společný prvek. Průnikem těchto množin je tedy prázdná množina pm. Například množina

M15

a množina

N68

jsou disjunktní. Graficky můžeme zobrazit následovně:

MN0

 Sjednocení množin

Prvky, které jsou obsaženy buď v množině A nebo v množině B, označujeme jako sjednocení množin. Pro označení sjednocení v matematice používáme symbol sjed. Matematicky můžeme vyjádřit stav, kdy množina C je sjednocením množin A a B, následovně:

CAB2

a graficky pak takto:

CAB2

 

Rozdíl množin

Prvky, které jsou obsaženy v množině A a zároveň nejsou obsaženy v množině B, označujeme jako rozdíl množin. Pro označení rozdílu v matematice používáme symbol mínus. Matematicky můžeme vyjádřit stav, kdy množina C je rozdílem množin A a B, následovně:

CAB3

a graficky pak takto:

CAB3

 

Doplněk množiny

Máme-li množinu B a její podmnožinu A, pak prvky, které nejsou obsaženy v množině A, ale zároveň jsou v množině B, označujeme jako doplněk množiny. Pro označení doplňku v matematice používáme symbol čárka. Matematicky můžeme vyjádřit stav, kdy množina A‘ je doplňkem množiny A vzhledem k množině B, následovně:

ABA

a graficky pak takto:

Adopl

 

 


PRO CHYTRÉ HLAVY: U některých operací s množinami můžeme nalézt zajímavé vlastnosti. Například průnik a sjednocení je komutativní operace. To znamená, že nezáleží na pořadí prvků (to známe již ze sčítání a odečítání). Platí tedy následující:

komuta

M.P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *